Zemin Yıkama Temizliği

Zemin Yıkama Temizliği

İşyeri, hastane, ev, otel, fabrika, fuar, okul, banka ve benzeri bütün alanların yüzeylerinin zemin temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Zeminin özelliklerine göre malzeme ve cihaz kullanımı belirlenerek işe başlanır. Alanların parlak, ferah, hijyenik ve albenili durması ilk etapta zemin temizliğine bağlıdır.

ZEMİN TEMİZLEME NASIL YAPILIR

Zemin temizliğine başlamadan önce zemin yapısı tespit edilmelidir. Her zemin kendi içerisinde ayrı bir temizlik işlemine tabidir. Bu konuyu daha ayrıntılı anlatabilmek amaçlı zemin türleri üzerinden gitmek daha faydalı olacaktır. Şöyle ki:

DOĞAL TAŞ YER DÖŞEMELİ ZEMİNLER

Doğal taşlar asidik düzeyi olan hiç bir temizleyici kabul etmez. Taşın kimyasını bozan asit düzeyi görüntüyü çok kötü hale getirebilir. Bu sebeple doğal taş zeminlerde en hijyenik temizlik buhar temizliği ya da sadece su kullanımı ile gerçekleşmektedir. Özellikle özel tasarım mekanlarda kullanılan doğal taşlar zeminde uygun temizlik yapıldığında çok zengin durmaktadır.

AHŞAP ZEMİNLER

Ahşap zeminler sudan asla hoşlanmaz. Yüzeyleri cila kaplıyken parlak olan ahşaplar zamanla o parlaklığı yitirir. En uygun temizlik ise nemli moplar ile temizlik yapılmasıdır. Su direkt olarak asla temas etmemelidir.

LAMİNANT PARKE ZEMİNLER

Laminant parke temizliğinde en önemli unsur az su ile temizliktir. Çok su ve bunun yanlış kullanımı laminant zeminin kabarmasına sebep olacaktır. Ve kesinlikle ahşap zemin temizleyicisi kullanılmalıdır. Sert kimyasal içeren hiçbir ürün laminant yüzeylere sürülmemelidir. İşyerlerinde özellikle ofislerde tercih edilen yüzeylerdendir.

FAYANS ZEMİNLER

Banyo, mutfak ve tuvaletlerde kullanılan fayans zemin temizliği için söylenecek en problemli alan derz aralarıdır. Fayans temizliğine uygun temizlik ürünleri ya da buharlı temizleyiciler ile temizlemeye uygundur. Hastane, okul, Avm, fabrikalar gibi alanlarda kullanım için uygundur.

 

ZEMİN TEMİZLEME OTOMATLARI

ARKADAN İTMELİ OTOMATLAR

Esnek uygulanabilir yapıları ve ultra kompakt yapıları sayesinde 2000 metrekareye kadar olan alanlarda kullanıma uygun olan modelleri ile yüzey temizliğinde ideallerdir. İsminden anlaşılacağı üzere arkadan bir itme aparatı ile temizlikçilerin kontrolünde çalışarak zemini temizlerler.

AYAKTA BİNİCİLİ OTOMATLAR

Ortalama 40-50 LT tank kapasitesi ile üretilen cihazlar arkadan itmeli modellerden farklı olarak kullanıcısı binici olarak taşımaktadır. Manevra kabiliyetine sahip olması sebebi ile oldukça kullanışlıdır. Hastaneler, bankalar, avmler niteliğinde büyük alanların temizliği için idealdir.

BİNİCİ TİPİ OTOMATLAR

6000 metrekareye kadar olan alanların temizlenmesinde kullanılan altı fırçalı benzinle çalışan tam otomasyonlu binici modellerdir. Daha çok fabrika, fuar alanı gibi devasa büyüklükteki yapılarda kullanılmaktadırlar.

Zemin Yıkama Temizliği