Müze Temizliği

Birçok tarihi dönemlere ev sahipliği yapan, hem maddi hem de manevi değeri ölçülemeyen, onlarca ülkenin geçmişinden kalan tarihi eserleri bünyesinde barındıran ve onları koruma altına alan müzeler, yoğun ziyaretlerden dolayı ve zamanın, havanın koşullarının yarattığı olumsuz etkilerden ötürü, dönem dönem müzelerin temizlenmesi gerekir. Müze temizliği, herkese teslim edilemeyecek kadar hassas olduğundan, müze temizliği işlemi yapılırken deneyimli ve profesyonel kişilere bırakılması gerekmektedir.

 

Müze temizliği oldukça zor bir işlemdir. Müzede bulunan eserlerin cins ve yapısına özel teknikler ve malzemeler kullanılmalıdır ki eserlerin fiziki görünümüne ve yapısına herhangi bir zararın verilmesi önlenebilsin. Müzede sergilenen eserler tarih boyunca farklı malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Bu sebepten ötürü, müzede bulunan her eserin yapılışı ve cinsi öğrenilerek, bu eserlere zarar vermeyecek temizlik ürünleri ve araçları kullanılarak temizlik işlemlerinin yapılmasına gerektiğinden daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

 

Sıradan yöntemlerle yapılacak olan temizlik, müzede bulunan tarihi eserlere ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle müze temizliği konusunda gerekli bilgi ve birikime sahip olan kişiler veya firmalar tarafından yapılmalıdır. Müze temizliğinden önce, tarihi eserlerin yapıldığı maddelerin cinslerin ve kullanılacak malzemelere göre gösterdikleri tepkilerin iyi incelenmesi ve araştırılması gerekir. Bunun yanında temizlik yapılırken, müzede bulunan eserleri cinslerine ve yapılış malzemelerine göre sınıflandırmak gerekir. Müze temizliği yapılırken sadece müzenin içinde yer alan tarihi eserlerin temizliğinin sağlanması, yalnızca yüzeysel olarak yapılmamalıdır.

 

Müze temizliği yapılacakken hem tarihi eserlerin temizlenmesi hem de bahçelerin düzenlenmesi gerekir. Müze temizliğinde hem günlük standart hijyen sağlanmalı hem de bulunulan ortamın temizlenmesi gerekir. Bunu sağlanmasıyla kusursuz ve hijyenik bir temizlik elde edilebilir. Tarihi eser temizliği yapan firmalar bunları sağlarken, bunun yanında, aynı zamanda açık alan eserlerinin ve müze içerisinde bulunan salon ve bahçe gibi alanlarında temizlik işlemlerini gerçekleştirmektedir.

 

Müzede sergilenen birbirinden farklı eserler, müze temizliğinin zorluk derecesini arttırmaktadır. Sadece para başlığı altında bile yüzlerce çeşit vardır. Böyle düşünüldüğünde bile bir müzede sergilenen tüm tarihi eserlerin temizlik işlemlerinin hepsi, birbirinden farklı metotlar ile temizleneceğinden, müze temizliği konusu oldukça önemlidir.

 

Müze temizliği konusunda temizliği yapacak kişilerin konusunda uzman ve bu konuda gerekli eğitimleri almış kişilerden oluşması gerekmektedir. Müzelerde bulunan eserlerin yüksek değerlere sahip olması bu eserlerin temizliğinin yapılmasını da değerli kılmaktadır. Eserlerin temizliğini yaparken eserin yüzey cinsine göre temizlik malzemesi seçmek ve en önemlisi güvenlik içerisinde bu temizliği yapmak çok önemlidir.

 

Müzede bulunan eserlerin temizliğinin yanı sıra müzenin gezinti alanlarının temizliğini de sağlamak gerekmektedir. Hem müze çalışanlarının hem de müze ziyaretçilerinin temiz bir ortamda eserleri incelemesini sağlamak için periyodik temizliğin gerçekleşmesi çok önemlidir. Bu gibi ihtiyaçlarınızda firmamız ile görüşerek müzenin temizliği konusunda profesyonel destek alarak temizlik sorununu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Hem jeopolitik durumu hem de yüzlerce medeniyete tanıklık yapmış olmanın sağladığı kazanımlar ile adeta bir tarihi eser cenneti olan ve güzelliklerle dolu olan ülkemiz küçük büyük pek çok müzeye de ev sahipliği yapıyor. Gerek maddi gerekse manevi değerine ölçü belirlenemeyen sadece kendi medeniyetimiz için değil bu gün dahi yüzlerce ülkenin köklü geçmişinden geriye kalan tarihi eserleri korumak ise bizler için bir gurur kaynağıdır.


 
Koruma altında olan müzeler, hem yoğun ziyaretçi akımlarına hem de hava koşullarına ve geçen zamanın yarattığı olumsuz etkilerle zaman zaman da olsa müze temizliğine ihtiyaç duymaktadır. Fakat her kişiye teslim edilemeyecek kadar özenli ve hassas olan bu konu profesyonel ve tecrübeli kişilere emanet edilmesi ihtiyacını da ortaya sunmaktadır.


 
Temizlik işlerinin yapıldığı sektörde oldukça tecrübeli ve itibarlı firmalar olduğu kadar kalitesi düşük düzeyde ya da deneyimsiz firmalar da çoğunluktadır. Müze temizliği firma seçimlerinizde sizlere öncülük yaparak sağlıklı, temiz, düzenli, disiplinli büyük sorumluluklar alan kuruluş olduğumuzu belirtmek isteriz. Bilhassa büyük şehirlerde oldukça iddialı olan, hem güçlü alt yapısı hem de kurumsal kimliği ile bu alan için gereken tüm kıstasları yerine getiren firmamızla çalışmanız bizler için gurur kaynağıdır.


 
Ayrıca müzede bulunan eserlerin yapı ve cinslerine göre özel teknik ve malzemeler kullanarak görünüme, yapılara herhangi bir zarar getirmeden temizliği sağlamaktayız. Güvenilir, disiplinli, eğitimli ve iş ahlakı almış olan personellerimiz ile kusursuz hizmet sağlayan firmamız, diğer rakiplerine elbette ki çok daha öndedir.


 
Ayrıca müzenin içinde yer alan pek çok değerli eserin temizliğinin sağlanması yalnızca yüzey temizliği olarak adlandırılmamalıdır. Müze temizliği denildiğinde hem eserlerin temizlenmesi hem bahçelerin düzenlenmesi hem günlük standart hijyenin sağlanması hem de bulunulan ortamın temizlenmesi gerekir. Bunu sağlayan firmamız da temizliği kusursuz şekilde gerçekleştirmiş demektir. Ayrıca fiyat konularında da oldukça cazip ve ekonomik koşullar sunmakla birlikte daha fazla önem vermekteyiz.


 
Sorunsuz, çağdaş, kusursuz, hızlı ve pratik yöntemler kullanarak mükemmel temizlik sağlamaktayız. Ayrıca temizlik ihtiyacı duyduğunuzda ve firma arayışı içerisinde olduğunuzda internet sitemiz size oldukça yarar sağlayacaktır. Bilhassa firmamızın iletişim bölümlerinde gerçek ve doğru bilgileri esas almanız yeterlidir.

Müze Temizliği