Otel Temizliği

Günümüz temizlik firmaları içerisinde, başta elemanlarının kalifiye oluşu ve iş üzerindeki tecrübeleri göz önüne alındığında; otel temizliği ayrı bir uzmanlık konusu olmasıyla dikkat çekmektedir.

Otel temizliği, gerçek anlamda biz ekip işidir aynı zamanda. Zira, kat temizliği, oda temizliği varsa ortak kullanım alanları ( lobi, yemekhane, restoran vs.. ) bu ekibin sorumlulukları içerisindedir. Bulunduğunuz alanda, müşteri giriş çıkışları fazla olan, otelin diğer çalışılan kısımlarının bol oluşu da, temizlik ekibinin iş uzmanlığı ve planlı & programlı çalışması ile bertaraf edilecek handikaplarıdır.

Zira bu kadar yoğun bir insan sürkilasyonu olan alanların, başta işi aksatmadan temizlenmesi, gözle görülür rahatsız edici çöp, kir gibi şeylerin ortadan kaldırılması da turizm sektörünün incelikleri arasında yer alır. Meydancı, maid ( oda temizleyicisi ), şef, kat elemanları ve dahası bu çalışma ekibi içerisinde olması gereken, her birinin ayrı sorumluluk alanları olan ekibin temel taşlarıdır.

Ayrıca, bulaşıkhane ve çamaşırhane için ekibin diğer personelleri de; ürün ve teçhizat kullanımlarında tecrübe sahibi olmalıdır.


Otel Temizlik Şirketleri

Dışarıdan günlük, haftalık veya aylık olarak destek mantığında iş yapan şirketlerdir. Bu şirketlerin esas hizmet alanları, turizm alanlarının diğer sektörlere göre farklılık göstermesinden dolayı daha zorludur.


Zira, hijyen koşulları belirli zincir otellerde bir prosedüre tabi tutulduğu için; öncelikle önceki deneyimlerinden eksiklerini keşfederek, gelişmeye açık olan bir şirket prosedürü benimsemeleri gereklidir. Hizmet verdiği şehrin, ayrıca kalite standartları ne kadar yüksek olursa, şirket bu standartların bilincinde olması da diğer bir sorumluluk sahasıdır. Bünyesindeki elemanların iş tecrübe ve kabiliyetlerini geliştirmek için, şirket içi hijyen eğitimleri, sağlık kontrolleri de aksatılmadan yerine getirilmelidir. İşin özellikle yoğun olduğu sezonlar içerisinde, her zaman elemanların sürkilasyonları da hesaba katılmalıdır. Yani, bir alana daha fazla eleman gereksinimi duyulduğunda, çalışılan otellerin mağduriyet yaşamaması için; kendi tedbirlerini de almaları gereklidir.

Otel Temizlik Malzemeleri

Otel içi, katlar ve odalar için her birinin kullanım amacı ve alanı farklı malzemeler öncelikle dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çünkü iş sahasında, kullanılan malzemelerin bilinci, kulamla prosedürleri ve pratik kullanma uygulamaları çalışanlar tarafından bilinmelidir.

İşlemlerin hassasiyeti, kullanılan ürünlerin kaliteli ve iş ağırlıklarını kaldırabilecek pratiklikte olması da ayrıca önemlidir. Ucuz, uygun olmayan bir ürünün uygulandığı ortama faydadan çok zarar verileceği bilinciyle hareket edilmediği takdirde; zeminde, döşemelerde, metal veya farklı konsept alanlarda giderilmesi zor hasarlar bırakılacağı da unutulmamalıdır. Sonradan yaşanacak sorunlar için, şirketin işverenlere yani otellere olan mahcubiyetleri de; sonradan yaşanacak pürüzlerinde öncelikli sebebi olacağı bilinmeli. Çoğu işveren ( Otel ) çalışılan çözüm ortaklarının mağduriyet yaşatmaması, oluşan mağduriyet durumlarında bile telafiye yönelik çözümler üretmesi beklentisi içerisindir. Kendi portföyü gereği, hizmet sunulan müşterilerinin konfor ve temizlik açısından son derece titiz oldukları da bir gerçektir. Bu gerçeğe uygun olarak, işinin ehli bir ekibin sunduğu temizlik hizmeti, sonrasında müşterilerinin yeniden tercih sebebi olacağının bilincindedir.

Otel Odası Temizliği

Konaklamaların gerçekleştiği otel odaları, otelin müşterilerini de, temizlik şirketlerinin ise otel yönetimine karşı verdikleri hizmetin kalitesini en iyi yansıtan alanlardır. İş, tatil veya başka bir sebeple, konaklama için tercih edilen otellerin odaları; öncelikle müşteriye evindeki hissiyatı yaşatmalıdır. Yatak, gardırop, çalışma masası, televizyon ünitesi, yer kaplaması ( halı, halıfleks vs. ) , duvar ve aydınlatma gereçlerinin her an kullanım için uygun şartlarda oluşu, görünüş olarak temiz ve düzenli oluşu müşterilerin hassasiyetle üzerinde durdukları bir durumdur.
 

Hotel Temizliği