Avize Temizliği

Evlerin bilindiği üzere en önemli eşyası avizelerdir. Evinizi nasıl dekore ederseniz edin avizesiz asla eviniz güzel görünmeyecektir. Çünkü, avizeler bir evin en iyi tamamlayıcı aksesuarıdır. Peki, avizeler nasıl temizlenir? Avize temizlik malzemeleri nelerdir? ve taşlı avizeler nasıl temizlenir? diye merak ediyorsanız şu şekilde sıralanabilir:

Avize Temizliği Nasıl Yapılır?

Avizenizi temizlemek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken avizenizi olduğu yerden indirmeniz gerekecektir. Fakat dikkat etmeniz gereken avizenizi olduğu yerden indirirken lütfen elektriklerin kapalı olduğuna bakın ve mümkünse ampülün de ısısın dikkat etmenizde fayda vardır. Daha sonra avizenizi temizlemeye başlamadan önce işe avizenizin altına kullanışlı bir örtü sermek ile başlayın. Avizenizi temizleyecek doğru ve kullanışlı malzemeler de oldukça önemlidir. Avizenizi iyice kurulayıp herhangi bir su veya sabun lekesi bırakmamalısınız. Avizenizi yıkayıp kurulayarak da temizlemeniz mümkün. Fakat oldukça titiz biriyseniz, avizenizin iyice temizlenmesinden emin olmak istiyorsanız, sabunlu su yaparak ya da en işe yarayan seçenekler arasında olan sirkeli su ile iyi bir şekilde avizenizi temizleyebilirsiniz. Avize temizliğinde en önemli kurallardan biri de avizenizi temizlerken mutlaka yukarıdan aşağıya doğru temizlemeniz olacaktır. Avizenizi temizlerken sprey tarzında bir şey kullanmamanız gerekir çünkü leke bırakması çok olasıdır. Bu sebeple de nemli bir bez kullanmanız sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Avize Temizlik Malzemeleri

Bir avizeyi temizlemek için uygun gerekli malzemelere sahip olmanız gerekecektir. Avize temizlemek için gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Avizenizi olduğu yerden indirdiyseniz altına serecek bir örtü

  • Tüy, leke bırakmaması için mikrofiber bez

  • Su koymak için bir kab

  • Sabunlu su ile yıkayacaksanız, gerektiği kadar sabun

  • Eğer daha parlak gözüksün istiyorsanız, sirkeli su kullanmayı da tercih edebilirsiniz

  • Kurulamak için bir adet cam bezi, kuru kullanmaya dikkat edin

Taşlı Avize Temizliği

Taşlı avizelerin temizlenmesi diğer taşsız avizelere oranla daha zordur demek oldukça mümkündür. Taşlı avize temizliği nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, yapmanız gerekenler şu şekildedir. Taşlı avizenizi temizlemeye başlarken, işe taşlı avizenizin tozunu almak ile başlayabilirsiniz. Daha sonra avizenizin taşlarını tek tek söküp için de gazete parçaları ve su ile dolu olan bir kaba koyun. Avize taşlarını bir gece bekletmeniz gerekir. Bir gece bekletmiş olduğunuz su dolu kabın suyunu dökerek tekrardan kabı su ile doldurun. Ardından su dolu kabın içine sirke dökün. 10-15 dakika bekletmiş olduğunuz sirkeli suyun içinde ki avize taşlarını kuru bez ile sildikten sonra avizeye taşlarını yeniden takın. Böylelikle taşlı avizeniz temizlenir ve parlak bir görünüm sağlar.

Avize Temizlik