Petrol İstasyonu Temizliği

Petrol İstasyonu Temizliği

Petrol istasyonları tehlikeli madde barındırdığından dolayı riskli temizlik grubunda yer almaktadır. Eğitimli ve profesyonel kişiler tarafından temizlenmelidir.

Her türlü yüzey kalıplaşmış kirlerden arındırılmalıdır. Benzin pompası, yakıt depoları, araç yolları vs. hepsinin temizliği özenle yapılmalıdır. İstasyon araç ve gereçleri temizlenirken; kesinlikle yanıcı ve patlayıcı temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Temizlik yapacak personel ya da ekip özel bir üniforma giymelidir. İş güvenliği sağlanmalıdır. Benzin kalıntıları, çamur, toz gibi maddeler iyice yok edilmelidir.

Araçların geçtiği yollar ile araç bakımlarının yapıldığı alanlar da detaylıca temizlenmelidir. Buralarda oluşan yağ ve benzin atıkları uygun temizlik malzemeleri ile arındırılmalıdır. Yağ sökücü özelliğe sahip güçlü ürünler kullanılmalıdır.

Benzin istasyonlarında bulunan marketlerin rafları, raf ürünleri, zemini, tuvalet ve lavabosu da detaylıca temizlenmelidir. Çalışanların ofis temizliği de yapılmalıdır. Tüm istasyon çalışan ve müşterilerine temiz/sağlıklı bir ortam sağlanmalıdır.

Bu tarz alanların; yetkili kişiler ile görüşülüp belirli aralıklarla, aynı ekip tarafından detaylıca temizlenmesi sağlanmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Temizlik işi yapılırken sigara içilmemelidir. Cep telefonu dikkatlice ve gerektiğinde kullanılmalıdır.

Alandaki her türlü trafik hesaba katılarak temizlik işine girişilmelidir.

Her türlü uyarı levhası yerleştirilmeli; istasyon çalışanları ve müşterilerinin dikkati çekilmelidir.

Benzin istasyonundaki insan kalabalığının farkında olunarak bilinçli hareket edilmelidir.

Kullanılan kimyasal temizlik ürünlerinin; pompalardan camlara, tavanlardan zemine kadar her türlü alana uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Temizlik ekibinin, gerekli olan her türlü sertifika ve belgeye sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Alınması gereken önlemler:

İstasyon çalışmaya devam edecekse; gerekli şerit ve uyarı levhaları ile farkındalık sağlanmalıdır.

Vinçle yapılabilen tavan silme işlemi erken saatlerde bitirilmeye çalışılmalıdır ki, istasyon trafiği engellenmesin.

Temizlik işinde tercih edilen ekibin, daha önce benzin istasyonu temizleme deneyiminin olmasına dikkat edilmelidir.

Yüksek alanlar temizlenirken, işi yapan kişi eğitimli olmalı ve iş güvenlik önlemleri alınmış olmalıdır.

Tercih edilen temizlik ürünlerinin korozyum oluşturmamasına özen gösterilmelidir. Bütün yüzeylere zarar verebilecek içerikte olan ürünler kullanılmamalıdır.

Akaryakıt İstasyonu Tank Temizliği

Benzin ve mazot gibi akaryakıtlar, bulundukları tankın içerisinde zamanla tortu ve kalıntı bırakırlar. Bu da tank kapasitesinin günden güne azalmasına sebep olur. Senede en az iki kez akaryakıt tankları temizlenmelidir.

Akaryakıt tanklarının uzun yıllar temizlenmemesi daha da ciddi sonuçlara yol açabilir. Yakıt, özelliğini de kaybeder. Tank çürümeyle başlayan, yıpranma sürecine girer. Zararlı bir çok gaz oluşumuna sebep olur. Tank parçalarında bozulmalar meydana gelir.

Tankın dışı; yakıta ve yüzeye zarar vermeyecek, tehlikeli olmayan bir madde ile iyice temizlenmelidir. Oluşan kir ve yağ kalıntıları arındırılmaya çalışılmalıdır.

Tank temizleme sırasında, boş olan tarafa yakıt dökülür. Bu işlem bile tecrübeli ve yetkili insanlar tarafından yapılmalıdır. Bu alanda donanımlı ve yeterli bilgiye sahip kişiler tercih edilmelidir.