Olay Yeri Temizliği

Adli vakaların vuku bulduğu noktalarda olay temizliği yapmak profesyonel bir ekip çalışması ve iş deneyimi gerektirmektedir. Bilinenin aksine olay yerlerini polis ekiplerine bağlı temizlik şirketleri değil, tamamen mağdur olan kişilerin temizlik şirketi tutarak orayı temizlediğini belirtmek gereklidir.

Adli birimlerin gerekli inceleme çalışmalarını bitirmesinin akabinde olay yeri temizliği yapılması şarttır. Kazalar, ölümler, cinayet veya intihar gibi olaylardan sonra ortaya çıkan tabloyu toparlamak amaçlı temizlik şirketleri gerekli temizlik çalışmasını yerine getirmektedirler.

Yaşanılan olayların büyüklüğü çevrede fazlaca insanın olması kalıcı lekelerin ortaya çıkması olay yeri temizliği yapacak ekipte kesinlikle profesyonellik gerektirmektedir. Bunun en önemli sebebi ise olay bittikten sonra olaya dair ortada olayı hatırlatacak hiç bir lekenin kalmamasıdır. Hırsızlık, cinayet, intihar, ani ölüm gibi olayların gerçekleştiği işyerlerinde de yine bu hizmetten faydalanmak isteyen şirket sahipleri olmaktadır. Bu noktada temizlik şirketinin seçiminde bu tarz bir işe açık, daha önceden bu işi deneyim edinmiş personelin olması şarttır. Özellikle yaşananların mahremiyeti noktasında gördüklerine ya da duyduklarına saygı duyacak, müdahale etmeyecek temizlik personellerinin çalıştırılması başlıca dikkat edilmesi gereken hususlardır.

OLAY YERİ NASIL TEMİZLENİR

Adli vakanın gerçekleştiği olay yerinde ortaya çıkan dağınıklığın toplanması, dolaplarının tamamının iç ve dış temizlikleri, vakumlama ve kan- kusmuk gibi olaydan kalma lekelerin temizliği profesyonel şekilde sağlanmaktadır. Burada zemin yapısı da dikkate alınarak işlem yapılır. Olayı hatırlatmaya engel olacak şekilde en ufak detayı dahi düşünülerek temizlik yapılır. Genelde olay yeri temizlik işlemi oluşan lekelerin ciddiyeti sebebi ile uzun vakit alan bir işlemdir. Küçük çapta olayların yaşandığı olay yerlerinde yapılan temizlik işlemleri genelde daha az maliyet ile yaptırılabilir. Genelde mağdur yakınları tarafından talep edilen olay yeri temizlik şirketleri bu noktada yakınların da içinde olduğu hassas durumu göz önünde bulundurarak işe başlarlar.

Olay yeri temizlenirken personelin profesyonelliği, iş ciddiyeti, dikkati çok önemlidir. Asla basite alınacak bir iş olmadığı da isminden bellidir. Temizlikçi firmanın karşısına bu noktada çok çeşitli olaylar da çıkabilir. Bağlayıcı olan en esaslı konu ise savcılık incelemesinin tamamının bitmiş olması ve adli ekiplerin hiçbir işleminin kalmamış olmasıdır. Adli işlemleri tamamlanmamış bir olay yerinin varlığı temizlik şirketlerine de sorun yaratacak nitelikte olabilir. Şirketin işi alırken bu hususa dikkat etmesi, gerekli araştırmayı yaparak işi alması daha garanti bir yöntem olacaktır.