Laminant Parke Temizliği

Laminant Parke Temizliği

Günümüzün popüler olan yer döşemesi parke; şık görünümü ve kolay temizlenmesi açısından dekorasyonlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Kir ve toz kalıntılarının yerleşmemesi açısından parkeler belirli periyotlarla temizlenmelidir.

Laminant Parke Nasıl Parlatılır?

Ev ve işyerlerinde kullanılan parkelerin; yapılarının bozulmaması ve temiz görünmesi için uygun şekilde temizlenmelidir.

Profesyonel vakumlama tekniği ve buharlı dezenfekte yöntemi en çok kullanılan laminant parke temizleme yöntemleridir. Bu yöntemde laminant parke temizliğinde yapılan ilk işlem; köpüklü suyu parkenin üzerine döküp, uzun süre beklemeden köpükleri profesyonel vakum makinesi yardımıyla çekmektir. Böylece yüzeydeki kir, toz ve lekeler yok edilmiş olur. Sonrasında buharlı temizlik makinesi devreye girer ve dezenfekte işlemi uygulanır. Böylece parke üzerindeki mikroorganizmaların yok edilmesi sağlanmış olur. Son işlem, kuru bir paspas yardımıyla laminant parke silinerek kuru hale getirilir.

Burada dikkat edilmesi gereken şey; köpürtmede kullanılan temizlik malzemesinin laminant parkeye zarar vermeyecek içeriğe sahip olmasıdır. Bunun için kaliteli ve uygun malzemeler seçilmelidir. Üzerindeki kullanma talimatları mutlaka okunmalıdır. Gereğinden fazla temizlik malzemesi kullanılmamalıdır. Ayrıca parkenin yapısını bozabilecek, çiziklerin oluşmasına sebep olacak araç, gereç ve makine tercih edilmemelidir.

Evdeki parkeleri kendi yöntemleri ile temizlemek isteyenler ise şunları uygulayabilirler;

Öncelikle; doğru ürünün seçilip seçilmediğinden emin olunmalıdır. Ahşap yüzey temizleyiciler tercih edilmelidir.

Bir kaba suyu koyup, içine ahşap temizleyici ilave edilir. Parkelerin parlaması amaçlanıyorsa; karışımın içine mutlaka sirke eklenmelidir. Bu karışımla parkeler silinir. Silme işleminde kullanılan bez mutlaka mikrofiber olmalıdır. Yüzey aşırı ıslak olmayacak şekilde silinmelidir. İz ve leke kalmamasına özen gösterilmelidir. Daha sonra kuru bir bezle laminant parke iyice kurulanmalıdır. Böylece temizleme ve parlatma işlemi kolayca tamamlanmış olur.

Önemli bilgiler:

Laminant parke temizliğinde ahşap temizleme ürünü kullanmak istemeyenler, bebek şampuanı tercih edebilirler. Bebek şampuanı; metal içerikli değildir, doğal ve katkısızdır. Yüzeylerin arındırılmasında ve parkelerin temiz kokmasında etkili olacaktır.

Yoğun kimyasal ürünler, tuz ruhu, çamaşır suyu ve ağır kir çözücü ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çok sık aralıklarla ve bol su ile temizlik yapmak parkelerin şişmesine neden olabilir.

Kullanılacak temizlik ürününün miktarı abartılmamalıdır.

Temizlik işlemi uygulanırken eldiven ve maske gibi koruyucular tercih edilmelidir.

Sert uçlu yüzey temizleme ve kurulama ürünleri kullanılmamalıdır.

Çıkması zor lekeler bulunuyorsa; alkol ve su karıştırılarak lekenin bulunduğu yere uygulanabilir.

Parke yüzeyinde uzun süre su birikintisi bekletilmemelidir. Su birikintileri parkenin içine sızıp; kabarma, şişme ve yüzeyde lekeler oluşturabilir.

Parlatma işleminde en iyi yöntem sirke kullanmaktır. Suyun içine ilave edilen sirke; parlatmak için yeterli olacaktır. Ancak su ile karıştırılmadan yüzeye sürülmemelidir.

Belirli zamanlarda sadece sıcak su ile parkeler temizlenmelidir. Böylece mikroorganizmaların üremesi engellenir. Uzun süre yüzeyde sıcak su bekletilmeden, silme ve kurulama işlemi yapılmalıdır.