Halıfleks Temizliği

Halıfleks Temizliği

Halıfleks özellikle ısı yalıtımı sağlamak amaçlı iç mekânlarda kullanılan ve tek parça halinde yüzeye serilen ince yapılı bir çeşit halıdır. Sert ve kırçıllı yapısı sebebi ile çok fazla tozu bünyesinde barındırabilir. Özellikle kreşlerde ya da anaokullarında kullanımı leke tutmaması sebebi ile kolay olsa da hijyen bakımından zordur. Devamlı surette ince temizlik gerektirmektedir. Büyük ve geniş yüzeylere tek parça halinde serilmesi devamlı kaldırılıp havalandırılmasına engeldir. Bu nedenle halıfleks temizliği yapılırken yıkama işleminde alta asla su geçirilmemelidir. Alt kısımda oluşacak en ufak bir rutubet belirtisi hem çürümeye sebep olacaktır hem de solunum yolları hastalıklarına hatta enfeksiyonel hastalıklara davetiye çıkaracaktır.

PÜF NOKTALARI

 • Halıfleks altına asla su sızmamalıdır. Bu sebeple özellikle büyük işletmelerde temizlik firmasının işinde profesyonel ve deneyimi iyi olan bir firma olması gerekmektedir. Yanlış yapılan çalışmalar beraberinde ekstra masraf getirir.

 • Sert ve aşırı yoğun kimyasal temizleyiciler ile halıfleks in kir tutmayan yapısı bozulmamalıdır. Çünkü en çok tercih edilme sebebi kir tutmazlığıdır.

 • Halı yüzeyi asla fazla ve gereksiz yere ovulmamalıdır. Bu yanlış uygulama yüzünden halı iplikleri tüylenir ve deforme olur.

 • Aşırı sert ve fazla su kullanılan halıflekste gevşeme ya da çekmeler görülür. Yapılan işlem kesinlikle yüzeye zarar vermemelidir.

 • Uzun süre ıslak bırakılan halıfleksin iç ve dış astarlarda sökülme olur. Bu sebeple aşırı su kullanımından kaçınmak gereklidir.

 • Yine fazla suyun verdiği zararlardan bir diğeri de ortama yayılan koku ve nemdir. ıslak bırakılan halı suyu çekilmediği müddetçe çok kötü koku yayarak etrafı rahatsız edecektir.

 • Halıfleks altına su sızması ya da fazlaca su kullanılması sonucunda alt yüzeyde küf ve mantarın oluşması kaçınılmazdır. Bu da sağlık açısından tehlike arz etmektedir.

 • Halıfleks yıkanması esnasında belli bir nizam içerisinde yıkanmalı ve aşırı sert temizleyiciler kullanılmamalıdır. Vakumlama yeterli düzeyde yapılmalı ve haddinden fazla su kullanılmamalıdır. Yapılan bu hataların hepsi halı yüzeyinde bulutçuklar oluşmasına sebep olacaktır.

 • Sıradan, gelişigüzel, önemsenmeden yapılan temizlikler halıfleks yüzeyinde sadece görüntüde temizlik yapıldığını gösterir ki işlem bittikten sonra halı lekeleri kusar ve iplerin dibine itilen lekeler ve kirler yüzeye tekrar çıkar.

 • Ph düzeyi yüksek ağartıcı niteliğinde olan temizleyiciler normalde temizliklerde kullanılmaması gereklidir. İşte bu noktada her ne kadar firmalar biz ağartıcı kesinlikle kullanmıyoruz deseler de halıfleks yüzeyinde oluşan beyazlıkların tek açıklaması ve kanıtı budur.

 • Temizlik esnasında sert kimyasal temizleyici kullanmamalıdır ancak kullanıldığını varsayalım... bu sefer de çok iyi şekilde durulanması gereklidir. İşte bu işlem de yapılmadığında halıfleks tüylerinde inanılmaz bir sertlik meydana gelecektir. Yine yapılan bir diğer hata da maalesef ki budur.

 • İşin en önemli püf noktası ise; siz halıfleks temizliğini iyi bir bilene yaptırın...