Gündelik Ev Temizliği

Gündelik Ev Temizliği

Sağlıklı, hijyenik, düzenli ve estetik bir ev ortamında yaşamanın en iyi yolu temizliktir. Temizlik ihtiyacı zorunlu bir ihtiyaçtır ve zamanında giderilmesi gerekir.

Günlük Temizlik

Her gün temizlik yapmaya vakit bulunamıyorsa bile, en azından pencereleri ve kapıları açarak hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Kötü kokulu bir ev, ne kadar temiz olsa da bunu hissettiremez.

Yapılması gereken günlük rutin temizlik; yerlerin silinmesi ve süpürülmesi, havalandırma, toz alma, çöplerin atılması, bulaşıkların yıkanması, dağınıklığın toplanması, kıyafetlerin katlanması ve genel tuvalet/banyo temizliği şeklindedir. Alanlara göre plan yapılarak, ihtiyaca göre detaya inilebilir. En önemli şey planlı çalışmaktır. Böylece kısa sürede temizlik işi halledilmiş olur.

Günlük olarak yapılmayan bu işler biriktiğinde; yaşam alanı, insan sağlığını tehdit eden ve kötü görüntüye sahip bir ev ortamına dönüşür. Bu yüzden çok ara vermeden rutin temizliği yapmak/yaptırmak gerekir. Evde temizlik yapmaya vakit ayıracak kişi yoksa bir temizlik şirketiyle anlaşılarak temizlik ihtiyacı giderilebilir.

Günlük Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak Temizliği: Yerler süpürülüp silinir. Bulaşıklar yıkanır. Tezgâh ve lavabo temizlenir. Görünür yüzeylerdeki tozlar alınır. Dolap kapaklarında gözle görülür lekeler varsa silinir. Çöpler atılır.

Banyo Temizliği: Banyo zemini silinir veya yıkanır. Lavabo, küvet, tuvalet hijyenik olması açısından detaylıca temizlenir. Tozlanmış veya tozlanmaya müsait yüzeyler silinir. Çöpler atılır. Temiz havlu ve bornoz yerlerine koyulur.

Yatak Odası Temizliği: Çarşaflar değiştirilir ve yataklar düzenlenir. Yerler süpürülüp silinir. Mobilyaların tozu alınır. Katlanmamış çamaşır bulunuyorsa, katlanıp dolaplara yerleştirilir.

Salon ve Oturma Odası Temizliği: Yerler süpürülüp silinir. Koltuklar çekilip, birikmiş toz kalıntıları temizlenir. Koltuk yüzeyinde gözle görülür kirler oluşmuşsa, sabunlu suyla arındırılır. Televizyon ve mobilyaların tozu alınır.

Bunlara ek olarak; evin balkonu yıkanır veya silinir. Balkon demirlerinin tozu alınır. Kirli olan perdeler yıkanır. Ütü isteyen kıyafetler ütülenir. Yıkanması gereken kirli çamaşırlar birikmişse; yıkanır ve kurutulur. Belirli odaların veya tüm evin camlarının temizliğe ihtiyacı varsa; camlar silinir. Belli başlı yerlerde ve özellikle duvarlarda, gözle görülen lekeler oluşmuşsa; yüzeye zarar vermeyen bir bez yardımıyla temizlenir. Buzdolabında yemek artıkları birikmişse; kötü kokuların oluşmasını ve mikroorganizmaların üremesini engellemek için çöpe atılır.

Evde çocuk odası bulunuyorsa; mutlaka havalandırılır, genel süpürme, silme ve toz alma işlemi uygulanır. Yatak çarşafı değiştirilir ve yatak düzeni yapılır. Çocuğun kullandığı, günlük olarak sterilize edilmeye ihtiyaç duyulan araç, gereç veya oyuncak varsa; sterilizasyon işlemi yapılır.

Günlük Ev Temizliği Fiyatları

Yoğunluktan dolayı ev temizliğine vakit ayıramayan veya bir yardımcıya ihtiyaç duyan kişiler, temizlik şirketleri aracılığıyla kendilerine personel temin edebilirler.

Günlük temizlik için gelen personel; istenilen temizlik türü ne ise, hangi alanlara ne gibi işlemler uygulanması gerekiyorsa bunları yerine getirir. Temizlik ihtiyacı giderildiğinden dolayı, bunun karşılığında şirkete veya çalışana bir miktar para ödenir.

Temizlik fiyatları, evin büyüklüğüne, odaların sayısına, banyo ve tuvaletin kaç tane olduğuna, kaç saat çalışılacağına ve hangi temizlik işlemlerinin yapılacağına göre değişmekle birlikte; ortalama 80 TL ile 400 TL arasındadır.