Detaylı Ev Temizliği

Detaylı Ev Temizliği

Çalışan çalışmayan bütün hanımların zihnini meşgul eden konulardır biridir detaylı ev temizliği. Evimi en iyi nasıl temizlerim, bir günde ne kadar iş yapılabilir gibi sorularla vakit kaybetmek yerine işe koyulmak en akıllıcısı...

İYİ BİR PLANLAMA ŞART

Detaylı ev temizliğinde iyi bir planlama şarttır. Çünkü vaktin büyük kısmı ne yapacağını neyi ne zaman nasıl yapacağını bilememekten yana kaybolur. En tertipli ev hanımlarından en profesyonel temizlik şirket çalışanlarına baktığınızda hepsi yapacağı işi ve o işin sırasını çok iyi bilir. Dağınık bir ortamda asla rahat çalışma yapılamaz. Bu sebeple detaylı temizlik yapılacak evin toplu olması 1. şarttır.

 

DETAYLI EV TEMİZLİĞİNDE YAPILACAK İŞLEMLER

Detaylı yapılacak bir ev temizliğinde duvarlardan döşemelere, koltuklardan perdelere en ince ayrıntısına kadar her yer temizlenmelidir.

Evin genel düzeni toplu olduktan sonra ilk yapılacak iş camların açılarak evin çok güzel şekilde havalandırılmasıdır. Perdelerin hepsi çıkartılır ve yıkanmak üzere makinenin bulunduğu yere götürülür.

 

Evin önce kaba tozu alınır ve süpürülür. Koltukların tozu alındıktan sonra kumaşa leke vermeyecek şekilde temizlik malzemeleri ile temizlenir. Genelde koltuk ve halı yıkama makineleri yardımı ile kumaş yapısına zarar vermeyen kimyasal temizleyiciler eşliğinde etkin temizlik yapılmaktadır.

Halılar süpürüldükten sonra toplanır. Cam ve pencere kenarları ister buharlı makineler eşliğinde ister diğer temizleyiciler yardımı ile en güzel şekilde temizlenir. Kornişlerin muhakkak tozu alınır ve ıslak kuru silinir. Peteklerin tozu alınarak aralarındaki tozları almak amaçlı ince ve uzun temizleyiciler yardımı ile en ufak detaylarda dahi toz bırakılmaz.

Evlerde duvar silme işlemi duvar yüzeyine bağlıdır. Eğer kağıt kaplı bir duvar ise kesinlikle kağıdın yapısına zarar verilmemelidir. Nemli havlulu bezler, mikro fiber yapıdaki bezler ya da sadece duvar silmede kullanılacak bir mop yardımı ile duvarlar silinir.

Eğer evinizin duvarı silinebilir boya ile kaplı ise bir püskürtme kabı içerisine çeşitli temizleyici madde ve su ile karışım hazırlayarak püskürtün ve akabinde silme işlemini gerçekleştirin. Tamamen doğal temizlikten yana olanlar temizlik maddesi yerine sirke kullandıklarında özellikle cam ve duvar temizliğinde çok hijyenik ve mükemmel bir sonuçla karşı karşıya kalacaklardır.

Evin salonunda bulunan mobilya ve aksesuarların tozu alınarak silinir ve bütün ahşap yüzeyler ( yine yüzeye uygun temizleyiciler yardımı ile) parlatılır. Genelde temizliğe salondan başlamak daha hızlı çalışmanızı sağlayacaktır. Son aşamada salonunuzun yerlerini de güzelce sildikten sonra en azından evin bu bölümü için temizliğinizi bitirmiş olacaksınız.

Evin duvarları da temizlendikten sonra mutfak ve banyo temizliğine sıra gelmektedir. Banyo ve tuvaletler her zaman mikrobun daha hızlı yayıldığı noktalardır. Fayans yüzeylerindeki derzlere, vitrifiye temizliği ile parlatmasına kadar her noktası ince temizlik ister. Özellikle klozet ve duşa kabinlerin temizliği için etkili kimyasal temizleyici kullanmakta fayda vardır.