Dağcı Ekip Temizlik

Dağcı Ekip Temizlik

Ülkemizin tamamında çok katlı ve yüksek binaların dış cephe temizliğinde kullanılan yöntemdir. Adını dağ zirvesinden ip salarak aşağıya doğru inme sporundan alan ve aynı yöntem kullanılarak yapılan temizlik türüdür.

Binanın tepesinde bir noktada sabit şekilde halatlar bağlanır ve dağcı ekipler bu halata kendilerini bağladıkları bölümü kontrol eder ve sağlamlığından emin olduktan sonra kendilerini tepeden aşağıda doğru sarkıta sarkıta inerken dış yüzeyi de temizlerler. Genel manada dağcı ekipler ile temizlik işinin riski yüksek olması sebebi ile daha az kullanılan bir yöntem olmakla beraber daha çok profesyonel şirketlerin kullandığı temizlik çeşididir.

Dağcı ekipler özellikle plaza, rezidans tarzı yapıların temizliklerinde oldukça gözdedirler. İşin özünde ekip arasındaki uyum çok önemlidir. Bunun yanı sıra kullanılan kimyasal temizleyicilerin tamamı TSE kullanımına uygun olmalıdır. Çünkü cam yüzeylere uygun olmayan temizleyiciler yüzeyi geçici temizlemekten öte cam yüzeye kalıcı hasar verebilmektedirler.

DAĞCI EKİBİN ÖZELLİKLERİ

Dağcı ekibi ile temizlik işi öncelikle kabiliyete dayanan bir iştir. Bu hususta özellikle bu iş gönüllü, pratik ve gelişime açık kişilere verilmelidir. İşinde ciddi, disiplinli ve grup çalışmasına yatkın kişilerle son derece mükemmel sonuçlar alınabilecek bir ekip çalışmasıdır.

Dağcı ekip üyeleri mutlak surette daha önce bu işi yapmış olan kişilerden oluşmalıdır. Bu şekilde temizlik şirketi iş sözleşmesini yaptığı tarafa güven verebilmelidir.

 

DAĞCI EKİBİ TEMİZLİĞİNDE ÖNCE GÜVENLİK

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dağcı ekibi ile temizlik özünde dikkat ve koruma gerektirir. Bu hizmeti sunan firmalar muhakkak bünyelerinde çalıştırdıkları personeli itina ile eğiterek onlara işin en ince ayrıntısı göstermelidir. Bu noktada her çalışan sosyal güvence altına alınmalıdır. Şirketler bu konuda en emniyetli ekipmanı sağlamakla yükümlüdürler.