Çatı Temizliği

Yaklaşık 10 yıl kadar kullanım ömrü olan çatılar bakım, onarım ve temizlik çalışmaları ile daha uzun yıllara kadar kullanılabilir hale getirilebilirler.

Gözün görmediği en uçta kalan ve açık havanın getirdiği bütün tozu ve çöpü bünyesinde tutan alanlardır. Uzun zamanlarca temizliği yapılmayan çatılarda bu kir ve çöpler çatı zeminine zarar vererek ömrünü kısaltmaktadırlar. Ancak bina yüksekliği sebebi ile çatı temizliği rastgele kişiler tarafından değil işinde uzman eğitim almış ya da deneyimli temizlik şirketlerince yapılmalıdır.

ÇATI NASIL TEMİZLENİR

Bahsedilen temizlik su ve sabundan ibaret olan bir temizlik değildir. Su elbette kullanılmaktadır fakat çatılarda bulunan kiremit üstleri, çatı altı zemin kaplama örtüleri, yalıtım yapıları, bacalar ve olukların temizliğini içeren bir temizlik söz konusu olacaktır. Özellikle izole kâğıtların yapısını bozmayacak temizleyicilerin seçilmesi, kiremit ve izole araçların yerinden oynatılmaması çok önemlidir.

Çatılarda özellikle sanayi tipi temizlik araç ve gereçleri kullanılmaktadır. Basınçlı su ile temizlik yapılır. Boru tıkanıklıkları teknolojik cihazlar ile tespit edilir ve gerekli kimyasallar ile açılır. Bu sayede bina daha büyük ölçüde bir tadilat masrafından kurtarılmış olur.

Baca tıkanıklıkları da aynı şekilde kontrol edilerek tespit edilir ve gerekli açma işlemi uygulanır. Ancak bu açma işlemi sırasında tesisat ve borulara zarar vermeyecek maddelerin kullanılması önemlidir. Çatılarda yapılan bu temizlik çalışması işin esasında binada olası daha büyük sorunların ortaya çıkmasında engel mahiyetindedir. Bu yüzden masraftan kaçınmaya gerek olmadan gönül rahatlığı ile çatı temizlik firmaları ile anlaşma sağlanarak çatıların ömrü gereğinden fazla uzatılabilir.

 

ÇATI TEMİZLİĞİNDEN ÖNCE KEŞİF ŞART

Çatı temizliği yapılacak alan eğer kiremitli ise ya da daha önceden oluşan hasar var ise bu temizlik yapan şirkete mal edilebilecek bir durum olarak karşınıza çıkabilir. Bu tarz vakaları önlemek amaçlı her temizlik şirketi çatı temizliği noktasında görüştüğü müşterilerine tamam demeden önce mutlaka gidip yeri görmeli, özellikle kiremitli alanlarda kırık eksik var mı yok mu tespit etmelidir. Çünkü kiremitlerde kırık ya da eksik olması çatıda temizlikten önce köklü bir tadilatın yapılması gerektiğini anlatmaktadır. Bu sebeple gerekli keşif çalışması sonucu hasar tespiti yapılır ve tadilata gerek var mı yok mu karar verilir. Tadilata gerek duyulmayan çatılarda güvenle temizlik işlemi yapılabilir. Tabi bu noktada bina yönetimleri ile karşılıklı bir anlaşma yapmak eksik gider ne varsa başında belirtmek en sağlıklısı olacaktır. Fiyat noktasında da fiyat veren şirketlerin iş kapsamını ayrıntılı öğrenmek aldıkları ücretin içeriği çok önemlidir.