Cam Temizleme

Ev ve işyerinde dış etkenlerden dolayı kirlenen ve temizliğe ihtiyaç duyulan yer camlardır. İyi bir görünüm, hijyenik bir ortam ve yapılarının deforme olmaması açısından camların temizliğine özen gösterilmelidir.

Zor ve uğraştırıcı olan cam temizleme; isteyerek yapılan bir iş değildir. Vakit bulamayan veya cam silmek için desteğe ihtiyacı olan kişiler; temizlik şirketleri aracılığıyla eleman temin edebilirler.

Cam silme işlemine geçilmeden önce; bir kovaya su ve bulaşık deterjanı koyulup karıştırılır. Camların daha iyi parlaması için suyun içerisine sirke eklenebilir. Oluşan köpüklü su camın bütün yüzeyine sürülür. Bir bez yardımıyla köpük iyice dağıtılır. Bez yerine bulaşık süngeri de kullanılabilir. Daha sonra çekpas cam sileceği ile yüzeydeki köpük kabaca arındırılır. Mikrofiber özellikli ıslak olmayan bezle, yüzey iyice kurulanır. Kurulama işleminde gazete de tercih edilebilir. Böylece cam silme işlemi tamamlanmış olur.

Önemli Bilgiler:

Cam silmeye başlamadan önce mutlaka koruyucu maske ve eldiven takılmalıdır.

Üzerine çıkılan merdiven veya sandalyenin sağlamlığına dikkat edilmelidir.

Dayanıksız ve kalitesiz araç, gereç ve temizlik malzemeleri tercih edilmemelidir.

İşyerlerindeki camlar haftada en az iki kez silinmelidir. Cam yüzeyinde oluşan yağmur damlaları ve toz kalıntıları; kötü görüntüye yol açar ve ortamın temiz olmadığı hissini uyandırır.

Evlerde genel olarak uzun aralıklarla ya da özel günlerde camlar temizlenir. Aslında ayda en az 2 defa bu temizlik işleminin uygulanması sağlık açısından gereklidir. Ayrıca camlarda oluşan kalıntılar güneş ışınlarının doğrudan evin içine nüfuz etmesini engeller.

Camlarda oluşan inatçı leke ve kalıntılardan kurtulmak için; hazırlanan temizleme suyuna tuz eklenip o şekilde silme işlemi gerçekleştirilebilir.

Cam temizliğinde sirke yerine limon da tercih edilebilir. Her ikisi de doğal temizleme ürünüdür ve dezenfektan özelliği barındırırlar.

Cam Temizlik Malzemeleri

Cam temizliğinde gerekli olan malzemeler şunlardır:

Ağır kimyasal maddeler içermeyen temizleme solüsyonu

Kova

Su

Sünger

Bulaşık deterjanı

Sirke ya da limon

Kurulamak için mikrofiber özellikli bez

Köpürtme işlemi için herhangi bir bez

Çekpas cam sileceği

Vinç İle Cam Temizleme

Çok katlı yapılarda profesyonel cam temizliğine ihtiyaç duyulur. Yüksek binaların cam temizliği tehlikeli olmasından dolayı; sadece insan gücüyle yapılacak bir temizlik değildir. Donanımlı ekipmanlar ve eğitimli uzman kişiler tarafından bu hizmet sağlanmalıdır.

Plaza ve gökdelen gibi yapıların cam temizliği yapılırken; vinçle temizlik hizmeti sağlanır. Vinç aracılığı ile bütün katların temizliğini gerçekleştiren personel; emniyetli ve eğitimlidir. Vinç ile temizlik yönteminin üç farklı modeli vardır. Bunlar; mobil vinç asansör, askı asansör ve halatlı sepettir. Çok katlı binanın ihtiyacına en uygun olan yöntem önceden belirlenir.

Vinçte bulunan kişi veya ekipler yanlarına gerekli olan malzemeleri alıp ve bütün güvenlik önlemleri sağlandıktan sonra temizleme işlemine başlarlar. Personel kesinlikle emniyet kemeri kullanır. Yine iş güvenliği açısından vincin halatları binanın sağlam yerlerine bağlanıp o şekilde temizlik işlemi yapılır.