Buharlı Temizlik

Özellikle yüzey temizliklerinde güvenilir bir yöntem olarak kullanılan buharlı temizlik elle kullanılan makinelerde sadece su yardımı ile yapılır. Sadece su ile kullanıldığı için ekonomik ve buharın verdiği etki sebebi ile daha hijyeniktir. İsteğe göre buharlı makine içerisinde kimyasal temizleyici de kullanılacaksa öncelikle makinenin kullanma talimatlarına bakmak gereklidir. Ahşap yüzey, PVC ve metal yüzeyler, seramik yüzeyler ile vinil tarz yüzeyler için oldukça verimli sonuç alınabilmektedir.

Yüzeye uygulanan buhar sayesinde bütün bu yüzeyler sudan daha kuru olacak şekilde temizlendiği için güvenle kullanılır. Durulama- kurulama işlemlerine gerek kalmadan temizlik işlemi sonlanır. Zamanınızı tasarruflu kullanmak adına ilk tercihler arasında yer alır.

Buharlı temizlik makineleri kapalı haldeyken su haznesine su konulur ve başlık kısmı takılır. Başlık ucunda mop tarzı havlulu bir aparat bulunur. Bu bölüm yüzeye su buharı salındığında havlu yüzey sayesinde parlatılır. Makine ısınması 1-25 dakikadan fazla sürmez. Her makinede buhar ayarı farklılık gösterebilir. Kendiliğinden otomatik ayarlı ya da kademeli artan şeklinde modeller mevcuttur. Model seçimi temizlik şirketlerinin seçimine göre değişmektedir. Buharlı temizlik işleminden önce yapılması gereken en önemli işlem yüzeyin süpürülmesidir. Yağlı ve boyalı zeminler hariç profesyonelce döşenmiş bütün yüzeylerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Buhar etkisi özellikle derz aralarında oluşan kirlerin temizliğinde de etkin rol oynar. Ve diğer yöntemlere nazaran daha temiz ve hijyenik bir görüntü ortaya çıkartır.

 

BUHARLI TEMİZLİK HANGİ ALANLARDA KULLANILIR

BANYO VE TUVALET TEMİZLİĞİ

Banyo içerisinde bulunan fayans ve seramik yüzeylerin en pürüzsüz şekilde temizlenmesi için en uygun yöntem buhar temizliğidir. Kireç ve sabun kalıntılarının oluşturduğu pis görütüyü havlu yüzey ile kolayca temizlemek mümkündür. Bunun dışında çelik ve krom kaplama yüzeylerde tesisat çiziklerini önlemek amaçlı özel detaylı temizlik başlıkları ile rahatça temizlik sağlanabilir. Yine vitrifiye grubu en güzel şekilde parlatılarak temizlenir.

PENCERE VE AYNA TEMİZLİĞİ

Pencere ve aynalarda gözle görülemeyecek kadar küçük lekeler dahi en pürüzsüz şekilde buharlı temizlik yöntemi ile temizlenir. Özellikle pencere kenarlarında biriken pislikler bu yöntem ile zaman tasarrufu sağlanarak temizlenir.

DERZ TEMİZLİĞİ

Yüksek buhar basıncı sebebi ile derz arasında oluşan bütün kirler yumuşar ve yüzey temizleme aparatı yardımı ile de rahatça temizlenir. Yüzeyler kirden pastan arınmış olur.

YAĞ KALINTISI TEMİZLİĞİ

Özellikle mutfakların en başa bela görüntüsü yağ lekeleri hem göz zevkini bozan hem de temizliği çok zor olan kirlerdir. Bu nedenle yağ kalıntılarını özel aparatlar yardımı ile buharla temizlemek özellikle büyük işletmelerde çok büyük avantaj sağlamaktadır.

OCAK VE FIRIN TEMİZLİĞİ

Ocak yüzeyleri ve fırınların temizliği hijyen ve sağlık noktasında en hassas olunması gereken yüzeylerdir. Buhar makinelerinde kullanılan tel başlık cam ve seramik yüzeyli ocaklarda asla çizme yapmadan buharın etkisiyle oluşan atmosferde en inatçı lekeleri dahi çıkarabilmektedir.

GİYSİ TEMİZLİĞİ

Buhar makinelerinde bulunan uzun giysi başlığı sayesinde elbiselerde oluşan tüyler alınır, kırışıklık giderilebilir. Elbiseler askılı halde düzenli şekilde saklanabilir.