Bodrum Temizliği

Bodrumlar binaların en alt kısımlarında bulunan çoğu zaman boş, bazen ise kiler-kömürlük tarzında çeşitli şekilde kullanılan alanlardır.

Özellikle ev içerisinde kullanılmayan eşyaların muhafaza edildiği bodrumlarda, kiler ve benzeri depolarda eşyaların çürümemesi ve bulunduğu alandan etkilenerek zarar görmemesi için bulunan alanın temizliği çok önemlidir. Boş beton kaplı alan olması sebebi ile yüksek oranda rutubet ve havasız olması muhtemeldir. Bu alanların özellikle nem ve küften korunması için bazı özel çalışmaların yapılması şarttır.

Bu noktada bodrum temizliğinde en baş unsur iyi bir havalandırma yapılmasıdır. Güneş görmeyen alanlar olması sebebi ile yüksek oranda nemli olan alanlardır. Zeminde su var ise öncelikle bu suyun tahliyesi gerekir. Zeminden çekilen su kısmen kuruduktan sonra bodrum kat güzelce süpürülür. Boş olan bodrumlarda duvarlarda su basması ya da aşırı rutubet sebebi ile kabarıklıklar oluşmuşsa bunlar bir spatula yardımı ile kazınır. Tavanın tozları ve örümcekleri büyük bir fırça yardımı ile alınır. Eğer camı olan bir bodrum ise camı açılır ve camının da tozu alınarak silinir. Duvarlardan yere dökülen beton kalıntıları süpürülür ve boş alan tamamı ile açılır.

Eğer bodrum kiler şeklinde daire sahiplerinin kullanımına sunulmuş ise; onların da müsaadesi ile kendilerine ayrılmış olan alanların temizliği sağlanır.

Evlerimizin diğer alanlarındaki temizlik ihtiyacı, aslında göz önünde olmasa da bu tip saklama ve muhafaza alanları gibi yerlerin temizliği ve korunması için de bu şartlar düşünüldüğünde ne kadar önemli olduğu görülmektedir.

Boş olan bodrumların eşya yığılmadan önce zeminleri muhakkak temizlenmelidir. eşya konulacak alanda rutubetten kaynaklı beton döküntüleri varsa muhakkak temizlenmeli ve eşya bırakılmadan önce çok iyi şekilde havalandırılmalıdır. Eşyalı bodrumlardan eşyanın çıkarılmasından sonra ise ortaya çıkan dağınıklık çöpler toplanmalı, yine eşyanın orda olduğu sürece havasız kalan kısımlar güzelce havalandırılmalıdır. Rutubetten kaynaklı siyahlanan yerlerin toz bezleri yardımı ile de temizlenebilir.

Bodrumlar genellikle kullanılmayan alanlar olduğu için böceklenme olasılığı yüksektir. Bu noktada temizlik ile beraber ilaçlama yapabilen bir firma ile anlaşmak en ideali olacktır. Gerekli ilaçlama yapıldıktan sonra da bodrum temizliği sağlanmış olacaktır.